Poslední aktualizace:

21. srpna 2017 ve 13:00 hodin


Brandon Thomas

Anglický herec, dramatik, režisér, autor populárních písní a divadelní podnikatel. Narodil se 24. prosince 1848 v Liverpoolu do zcela nedivadelní rodiny. Toto datum narození uvádí ve své vzpomínkové knize jeho syn Jevan Brandon-Thomas. Na Thomasově náhrobku na Bromptonském hřbitově v Londýně je však napsáno, že se narodil na Štědrý večer roku 1850.

CESTA K DIVADLU

Než v roce 1879 odešel do Londýna k divadlu, vystřídal řadu profesí – byl novinářem, účetním, obchodním cestujícím, také truhlářem a lodním tesařem.

Stále však toužil po herectví a čím dál častěji vystupoval se svými písněmi v soukromých či koncertních sálech.

Jako herec začínal v divadelní společnosti manželů Kendalových a Johna Harea v Court Theatre, která patřila ve své době k těm nejlepším v Londýně.

Prošel dlouhou řadou maličkých a zanedbatelných rolí, než se dopracoval k těm velkým. Nakonec byl považován za herce velmi vyhledávaného a osobitého. Během své kariéry účinkoval v mnoha (nejen) londýnských divadlech, a to pravidelně až do roku 1906.

Brzy se začal prosazovat také jako dramatik – napsal celkem čtyři jednoaktovky, šest celovečerních her a sedm adaptací. Věnoval se především komediálnímu žánru. Většina jeho her je dnes již zapomenuta, ale stačila jediná, aby bylo jméno Brandon Thomas navždy zapsáno do dějin světového divadla zlatým písmem: Byla to Charleyova teta (Charley’s Aunt, 1892).

                                       Jako John of Gaunt
                      (W. Shakespeare - Richard II.)Domů Zpět na Charleyovu tetu Nahoru

NAHORU – DOLŮ

Svůj první dramatický pokus A Highland Legacy (Horalský odkaz) napsal Brandon Thomas už v roce 1866. Jeho první celovečerní hra Comrades (Druhové) byla uvedena v Court Theatre v roce 1882. S následujícími hrami u divadelních ředitelů velký úspěch neslavil.

V roce 1885 přijal na několik měsíců angažmá v herecké společnosti Rosiny Vokesové v New Yorku, kde začal poprvé působit i jako režisér.

Po návratu do Londýna opět účinkoval nejprve ve spíše neúspěšných produkcích a jeho hry The Lodgers (Podnájemníci, 1887) a The Gold Craze (Zlatá mánie, 1889) u diváků propadly.

Když ale v roce 1892 napsal Charleyovu tetu „na tělo” herci Penleymu, stal se rázem jedním z nejúspěšnějších autorů.


W. S. Penley

Snadněji také získával nové role, ale přesto jeho život až do konce připomínal tak trochu houpačku. Lépe se mu začalo dařit v roce 1902, když získal angažmá u jednoho z nejváženějších londýnských divadelníků Herberta Beerbohma Tree, který mu svěřil několik velkých rolí (rovněž ve vážnějších kusech a například i v Shakespearových hrách).

V roce 1905 herci Penleymu vypršelo výhradní držení autorských práv k Charleyově tetě – a Brandon Thomas ihned sestavil zájezdovou skupinu West End Company, která tuto komedii nadále úspěšně uváděla ve vlastní produkci. S „Charleyovkou” uspořádal téhož roku také vánoční sezónu v londýnském Comedy Theatre a stala se z toho tradice až do roku 1930.

V roce 1906 se Thomasovi kvůli chronické nespavosti výrazně zhoršil zdravotní stav a s herectvím musel skončit. O tři roky později se sice pokusil o návrat, ale brzy poté se nervově zhroutil. V dalších letech se proto na divadelních jevištích objevoval jen zcela výjimečně.

Zemřel 19. června 1914 v Londýně.


Domů Zpět na Charleyovu tetu Nahoru

Pramen: Internet
Divadlo Most

© Pavlína Schejbalová